Idő:

A megye védett értékei

  • Ásotthalom, Bogárzói-rét
  • Ásotthalom, Fehér nyáras emlékerdő
  • Ásotthalom, Ültetett erdő
  • Balástya–Kistelek, Müller szék vagy Nagy-szék
  • Csengele, kocsányos tölgyek
  • Hódmezővásárhely, Epres-kert
  • Hódmezővásárhely, védett fasorok, védett fák
  • Hódmezővásárhely, Népkert és a strand
  • Kistelek, Bíbic-tó /Tóalja/
  • Makó, Juhász Gyula emlékfa
  • Öttömös, Baromjárás-puszta
  • Szeged, Füvészkert
  • Szeged, Kiskundorozsmai Nagy-szék
  • Szeged, páfrányfenyő
  • Szeged-Tápé, Vetye-háti-nyárfa
  • Szentes, Széchenyi liget
  • Zsombó, Ősláp

Ásotthalom, Bogárzói-rét
Az egykori mélyfekvésű tómeder sajnos mára már teljesen kiszáradt, csak az erősen csapadékos években, s akkor is csak tavaszonként észlelhető némi tocsogósság a mederben. A századelőn még tóként írják le, de a 60-as évek lelkes lecsapolásai ide is elértek, s tavat ma már csak a mederben élő nádasok jelzik. A terület körül fenyveseket és szürkenyárakat találunk, itt-ott elszórt füzesekkel, nyarasokkal. A tájképileg is említésre méltó területen a hazai védett növények közül a nagyobb tömegben élő mocsári és poloskaszagú kosbort érdemes megemlíteni, valamint külön érdekességként a csipkés gyöngyvesszőt. Hüllő és kétéltű faunája a terület jellegének megfelelő, különös, unikális fajokat nem ismernek a területről. Még így, régi fényét ugyan elveszítve is értékes, szép terület.

Ásotthalom, Fehér nyáras emlékerdő
A környék homokfásítása az 1900-as évek elején kezdődött, mely irányítója Kiss Ferenc volt. Az ő ötletének tartják, hogy meghagyták eredeti állapotában ezt az ősnyárast, mely óriási törzseivel, korhadt, természetes pusztulást és újulást mutató képével jól jellemzi az egykori tájat. A terület – a maga 17 hektárjával – 1944-ben lett védett, főút mellett terül el, és még gépkocsiból is látni a Kiss Ferenc emlékére állított szobrot. Sok érdekes és értékes lágy-és fásszárút mondhat magáénak e terület, mely egyébként kedvelt kirándulóhely, s az úton megálló autósok kedvenc szemétlerakó helye is. Az emberek egy részét úgy tűnik, nem érinti meg a táj szépsége. Ottjártamkor a tintakék égen szélben táncoló ezüst fonákú nyárlevelek lenyűgözően szépek voltak. A cserjeszintben a veresgyűrűs som, lejjebb a koloncos legyezőfű, az árvalányhaj, homoki ternye, homoki kesufű, sovány csenkesz és kései szekfű színesíti a képet. Az odúlakó madarak kihasználják a gyakran 100 évnél is idősebb fák által nyújtott fészkelési lehetőséget, így gyakran kerülnek szem elé a különféle harkályfajok, csuszkák, fakuszok, cinegefélék. A nagyobb odvakban macskabagoly és csóka költ.

Ásotthalom, Ültetett erdő
Maga az erdő – mint nevéből is kitűnik – nem természetes újulat, hanem több, mint 100 éve a homoki erdők pótlására ültetett egykori erdők maradványa, melyet Bedő-ligetnek is neveznek. A hivatalos védelmet a fehérnyáras erdőhöz hasonlóan, szintén 1944-ben kapta meg két hektár terjedelemben. Nem furcsa, hogy amíg az emberek javarésze a világégésben embereket és javakat pusztított, mások ugyanakkor értékeket mentettek? Az akkori ültetéssel nem csak a visszapótlást oldották meg, de egy új kikapcsolódásra, pihenésre alkalmas területet is létrehoztak. A fák hatalmasra nőttek, szép sudárak, ágaik magasan kezdődnek, s a szileken a lefelé egyre határozottabbá váló bordás lábasodást figyelhetjük meg, mely jobb támaszkodást biztosít a fának. A szilek mellett fekete diók, platánok alkotják az állományt.

Balástya–Kistelek, Müller-szék vagy Nagy-szék
Szegedről kiindulva és Balástyát elhagyva a műútról letérünk, s miután áthaladtunk egy nemesnyár ültetvényen nem sokára meglátjuk Kistelek és Balástya között egy egyébként nagy kiterjedésű laposban a nagy sziket, vagy másik nevén a Müller széket. Ennek a területnek különös értékét két olyan fészkelő madárfaj alkotja, melynek hallatán minden madarász megnyalja a szája szélét. Két fehér, kecses hercegnő fészkel a területen: a gulipán és a székigólya, azaz a gólyatöcs. Sajnos én szeptemberben jártam itt, így fészkelését már nem tudtam megfigyelni, ami nem is lett volna túl etikus, hiszen félénk, óvatos madarakról van szó. Egyébként is sokkal akciódúsabb a vonuló, mozgó, szedegető madár, mint egy órák hosszát is a fészkén kotló példány bámulása. A két ritka fészkelő mellett a területen dolgozó madarászok közel ötven madárfaj előfordulását jegyezték föl.

Csengelei kocsányos tölgyek
Érdekes, szinte szakrális jelleget kölcsönöz a nyolc ültetett tölgynek az, hogy egy 10-12 méter átmérőjű körbe ültették őket már több, mint 100 éve. Amennyire meg tudtam ítélni – hiszen nem vagyok erdész – a fák jó egészségi állapotnak örvendenek, koronájuk szinte összeér, s a zárt állás miatt a fák magasak, sudarasak, 35-40 méter magasak, 90 cm körüli törzsátmérővel. Védi őket a viszonylagos eldugottság, hiszen a csengelei elágazás után még jócskán kell menni földúton is, míg elérjük a tölgyeket, no meg az 1974 óta tartó hivatalos védelem. Irodalomtörténeti vonatkozása is van ennek a területnek, hiszen a közeli erdészházban gyakran pihengetett és írogatott Móra Ferenc, s állítólag az Aranykoporsó című regényét is részben e fák alatt írta. Az országban persze mindenfelé vannak Petőfi-fák, mely alatt a helybéliek szerint a Tisza című versét írta, és Rákóczi-fák, melyhez a lovát kötötte a fejedelem, még akkor is, ha maga a fa nem több, mint 100 éves. Ha ennyi helyen járt volna a fejedelem, nemigen lett volna ideje a szabadságharcra /el is bukott/ mondják a szkeptikusok. A legendák viszont azért vannak, hogy szebbé tegyék az életet, s a nyolc tölgyből álló gyűrű akkor is szép, ha történetesen sosem látta volna oket Móra.

Hódmezővásárhely, Epres-kert
A hosszan elnyúló fasor többször állt már a kivágás szélén, mert időnként új és új ötletek születtek emberek agyában a kivágására, pedig a fasor maga a történelem. Nemcsak azért, mert több, mint 100 éve ültették, hanem azért is, mert az egykori selyemhernyóláznak a maradványai. A fákról vágott ágakkal, pontosabban a levelekkel etették a selyemhernyókat. A 224 fából álló fasor hosszan vezet a városon keresztül. A fekete és fehér eperfák különösen ki vannak téve a hernyósodásnak, de a város védetté nyilvánításukkal gondozásukat is vállalta, sőt, az idoközben kiöregedő fák is pótlásra kerülnek.

Hódmezővásárhelyi védett fasorok, védett fák
Az esetek többségében a városokban nincsenek természetvédelmi szempontból kiemelkedő értékek, hiszen a városi létforma szinte teljesen kizárja ezt. Viszont az ott élő emberek érzelmileg kötődhetnek régi fasorok történelmi vagy más értékekkel összefüggésbe hozható fáihoz. A városban a zöldtömeget a magánlakások kertjében lévőkön kívül a közterületek parkjai adják, így érthető, hogy a természetbarát vénával is megáldott városvédők szeretnék megvédeni kedves fasoraikat, parkjaikat a négyévente változó vezetés szeszélyeitől. Így aztán sok olyan park és magányos fa lett védett a városokban, mely a szabad természetben nem kapná meg ezt az oltalmat. Nem kivétel ez alól Hódmezővásárhely sem, ahol sok az ilyen jellegű védettség. Elég említeni az Ady Endre út 73 platánfáját, vagy a városközpontban található Kossuth teret. Itt 27 japánakác, 2 kocsányos tölgy és 1 platán áll védelem alatt. Nem kevésbé látványos a Kinizsi utca 58. vadgesztenyéből álló fasora, vagy a Zrínyi utca 28. japánakáca. A japánakác ugyan külsőre hasonlít az észak-amerikai akáchoz, de ennek hazája Kelet-Ázsia. Sárgás sorokba rendeződő kocsonyás apró magjait szívesen fogyasztják a téli madarak. Sokszor onnan tudjuk lombhullás után, hogy japán akácok alatt járunk, hogy lábunk alatt a havat sárgára festi termésük.

Hódmezővásárhely, Népkert és a strand
Az előbb már említett Ady Endre utat elhagyva jutunk a strandra , majd ezután egy angolkertbe jutunk, a Népkertbe. Mind a strand fái, mind a népkert fái helyi védelem alatt állnak. Alapállományukat tölgyek, kőrisek és ostorfák alkotják.

Kistelek, Bíbic-tó /Tóalja/
Lehet vitázni a tó eredeti nevén, de a helyieket kérdezve ők Tóaljának mondták; ám ismerik már a Bíbic-tó elnevezést, melyet valószínűleg a helyi madarászoktól kaptak. Maga a tó időszakosan telik csak meg vízzel, szerencsés esetben megfelelő élőhelyet nyújtva a gólyatöcsnek, mely állandó fészkelője a lúgos vizu tónak. Szeptemberi látogatásomkor éppen a vízparton szedegetve sikerült megpillantanom néhány példányt. Miután ez a faj messze nem urbanizálódásáról ismert, eléggé meglepő, hogy az emberi településhez ilyen közel is megél. Nem igen van rá jobb magyarázat, mint az, hogy vélhetoen rendkívül jó táplálkozó és fészkelohely, így a madárnak megéri vállalni a kitettséggel járó kockázatot.

Makó, Juhász Gyula emlékfa
Móra Ferenc 8 tölgye után másik irodalmi vonatkozású helyre jutunk Makón. A Megyeház utca egyik terén áll egy lassan 200 éve ültetett hatalmas koronaszélességű, másfél méteres törzsátmérőjű kocsányos tölgy, mely alatt a hagyományok szerint sokszor megpihent Juhász Gyula is. Védelmet 1974-ben kapott.

Öttömös, Baromjárás-puszta
Ahogyan a Kiss Ferenc emlékerdő Ásotthalmon az egyik legrégebbi védett területnek tekinthető, úgy a Baromjárás-puszta szinte a legfiatalabbnak. Története szinte mintapéldája lehetne a hazai területelbarmolásoknak /nevét nem innen kapta; hivatalos emberek itt nem jártak, a területfölszántásokat csak térképeken jelölték ki/. A szabadságharc korában a terület még Alsóvárosi puszta néven több ezer hektár kiterjedésű volt, egészen Ásotthalomig tartott. Néhol még ma is Ásotthalmi Baromjárásként jegyzik. A XX. század elején még mindig a jelenlegi védett terület többszöröse létezett, mígnem 1926-ban egy részét fölszántották, ez folytatódott a lelkes 60-as években is, mikor úgy gondolták, még a passzát szelet is mi fújjuk. Ahogy ez már lenni szokott, hamar kiderült, hogy a talaj "nem sok hálistent ér", de vezetőink nem hátráltak. Így maradt meg a mai maradvány pusztaterület, melyet fasor keretez. Érdekes növényei a mocsári kosbor,a bakszakáll és a homoki árvalányhaj. Madárvilága a várható pusztai fajokból kerül ki, hüllőfaunájában érdekes színezőelem a zöld gyík, mely hímjeinek kék torka igazán a tavaszi párzásokkor látványos. Leginkább rovarvilágát kutatták a szakemberek, sok védett fajt is találva, mint az óriás galacsinhajtó, vagy az imádkozó sáska. Mindemellett engem a táj összhatása ragadott meg leginkább, maga a puszta mint jelenség, füveivel, jellegzetes illatával. Már csak ezért is megérdemli a védelmet.

Szeged, Füvészkert
A történelem ismét beleszól a természetbe – mondhatnánk a szegedi füvészkert esetében is. A trianoni béke-diktátum után a Kolozsvári Egyetemnek Szeged adott helyet 20 hektáron. Itt alapította meg a füvészkertet a rossz emlékű 1922-es évben, 1925-ben elkezdték az előmunkálatokat a parkban, méghozzá a szélfogó mikroklíma-módosító jegenyenyár telepítéssel. Ez a kertészeti változat magasra növő és a nyarakhoz képes igen hosszú élettartamú fa. Később a munkálatok folytatódtak, nem kevés nehézség leküzdésével ment csak, hiszen egy megcsonkított országban sokan legkevésbé fontosnak egy botanikus kert létrehozását tartották. A munkálatok következő lépése a tómeder kialakítása volt. 1940-ben az egyetem visszaköltözött Romániába, így a további telepítéseket és más munkálatokat a Szegedi Tudományegyetem folytatta. Csőstül jöttek a bajok: 1941-ben a hónapokig tartó belvíz miatt összeomlott a pálmaház, sok fa kipusztult. Tovább súlyosbította helyzetet, hogy a világháborúban fázó, éhező emberek érthető okokból sok fát kivágtak és eltüzeltek. Végre mondhatunk valami jót is az ötvenes évekről-azon túl, hogy elmúlt-, mert a fejlesztések erre az időszakra estek. 17 hektáros területen rengeteg fás és lágyszárú él, és csak elismeréssel lehet adózni a kert szakembereinek, hogy ennyi eltérő igényű növényt meg tudnak itt tartani. Néhány adat, csakhogy a fajgazdagságot érzékeltessem: 5120 növényfajból 1800 trópusi, 440 kaktusz és 470 más pozsgások. Egész Európában itt találjuk a legnagyobb kínai mamutfenyőket, melyet egykor kihaltnak véltek, s csak az 1900-as évek elején találtak meg újra Dél-Kínában. Az egzotikus fajokon túl közel 20 egységben mutatják be a hazai fás társulásokat.

Szeged, Kiskundorozsmai Nagy-szék
A terület mélyebb részeiben még ősszel sem tudtam egyszerű bakancsban átkelni, a szárazabb részeiben még ma is látni a sziksót. De milyen volt egykoron ez a terület, mondjuk az 1940-években, amikor még seperni lehetett a sziksót, mint ahogy azt meg is tették a környékbeli asszonyok? A vízrendezés megváltoztatta a vízmozgást, így ma már csak kisebb területeken virágzik a sziksó. 17 hektárnyi területe 1975 óta védett, mint a Duna-Tisza-közi szikes puszták megmaradt darabja. Növényvilága említésre méltóan érdekes, nemcsak a tengerparti kígyófű, de az erdélyi útifű, az alföldi aszat, tarka sáfrány, vagy a lila homoki kikerics miatt is. A mély fekvésű, időszakos vízborítású területek tarackos-tippanos mocsárrétet, míg az egykori sziksósok helyén mészpázsitos sziki zsázsás társulásokat találunk. A ritka pókbangó a hazai orchideafélék közé tartozik, nevét pókot utánzó virágáról kapta. A területnek madártani jelentősége elsősorban a február-áprilisi és a szeptember-októberi vonulási időszakokban van, mint pihenő és táplálkozó hely.

Szeged, páfrányfenyő
A Takarékpénztár utca 3. szám alatti ház kertjében áll ez a fa, melyet egy Pollák nevű kötélverő mester hozott, állítólag egyenesen japán őshazájából még 1925-ben, mely 1975-ben védett lett. Innen kezdve a történet érdekessé válik, mert egyesek szerint a város többi páfrányfenyője is ennek az egyetlen fának a leszármazottja, mások viszont cáfolják ezt, mondván, hogy mivel ez a növény kétlaki, tehát külön-külön egyeden található a porzós és termős virág, így egyetlen fának nem lehet termése. Mivel a védett fa nőivarú, valahol kellett lennie egy hímivarú fának is, vagy ami valószínűbb, a mester úr – már csak elővigyázatosságból is – nem egyetlen fát hozott magával.

Szeged-Tápé, Vetye-háti-nyárfa
A magányosan álló óriási öreg fák halála jó esetben egy-egy orkánszerű vihar, mely végül földre dönti a már gyengült, korhadó matuzsálemet, de ez természetes halál és jó esetben már ott növekedik valahol az öreg fa alatt az utód is. Rosszabb esetben az emberi kapzsiság hozza a halált. Egyelőre mindkettőtől menekedni látszik ez a 250-300 éves óriási nyárfa. A kivágástól az 1957 óta tartó védelem, a nehéz megközelíthetőség, a széltől – egy darabig – viszonylagos jó állapota védheti meg. Törzskerülete 12 méter. Elképzelhető, hogy megmaradásához az is hozzájárult, hogy a 40-es években munkásmozgalmi találkozóhely volt.

Szentes, Széchenyi liget
A ligetet a kiegyezést követően két évvel kezdték telepíteni 1869-ben, akkor még sétakert néven, további 104 díszfát 1897-ben ültettek bele, még nem gondolván, hogy egy részük mint tüzelő végzi a két világháborúban. A ligetben több közintézmény is helyett kapott az öreg platán és gesztenyefák alatt. Így a kúlturpark múzeum, a játszótér is. Hét hektárja 1953-óta védett. Legfőbb értéke parkjainak, hogy kicsit elbújva a város zajától kellemes pihenést nyújtanak, melyet még megtoldhatunk egy Kurcza-parti sétával is.

Zsombó, Ősláp
Mai napig is sok vita folyik azon, kellett-e a reformkorban induló vízrendezés, folyamszabályozás ennek az országnak, vagy sem. Nos, anélkül, hogy újabb adalékokkal szaporítsam a már amúgy is bőséges irodalmat, egy megjegyzést hozzáfűznék. Meglátásom szerint, ha be akartunk kapcsolódni az európai kereskedelmi hálózatba, sajnos szükség volt rá, persze nem feltétlenül így és ennyire. Ennél nagyságrendekkel rosszabbak voltak az 50-es évek fölösleges, csak a melldöngetést szolgáló versenyszerű lecsapolási munkái. Mondhatni ezek adták meg a kegyelemdöfést, fölöslegesen. Túlélők mindig maradnak, akik be tudnak számolni a múlt dicsőségéről, még ha csak árnyékuk most egykori önmaguknak. Ilyen a zsombói ősláp is: egykori méteres zsombékjai már a múlté, az aljban léő semlyékek élővilága is már haloványabb, de vannak viruló láprétjei, buglyos szekfűkkel, tőzeges füzesekkel, lápi páfránnyal. A magasabban fekvő részek régi gyöngyvirágos tölgyesek emlékerdeit őrzik, gyömbérgyökérrel, salamonpecséttel. Növénytani értékeire már az 1930-as években fölhívta a figyelmet Zólyomi Bálint, a hivatalos védetté nyilvánítás mégis sokáig késlekedett még, így további értékek pusztultak el. Érdekességképpen említésre méltó a vízisikló kétcsíkos változata.
Forrás:www.foek.hu